רוכב מרוצי סוסים פרנקי דטורי

פרנקי דטורי הוא אחד השמות המפורסמים ביותר בעולם מרוצי הסוסים. הוא רוכב איטלקי שרוכב כבר יותר מ-20 שנה וידוע ברכיבה הנועזת והמיומנת שלו. הוא זכה בתחרויות בכל רחבי העולם, כולל ה- Prix de l'Arc de Triomphe היוקרתי, גביע המגדלים ודרבי אפסום. הוא גם זכה בפרסים ובכבודים רבים, כולל מסדר האימפריה הבריטית היוקרתי. הצלחתו הפכה אותו לכוכב עולמי, עם מעריצים בכל פינה בעולם. מההתחלה הצנועה שלו כמתלמד ג'וקי באיטליה, דטורי גדל והפך לאחד הג'וקים המצליחים בעולם. הוא אגדה חיה של הספורט וממשיך לבדר ולרגש את צופי המרוצים עם מעללי הרכיבה שלו.

חיים מוקדמים וקריירה

פרנקי דטורי, ששמו המלא הוא פרנצ'סקו פאולו דטורי, נולד ב-5 ביוני 1968 ברומא, איטליה. אביו, פסקוואל, היה שחקן כדורגל מקצועני ולאחר מכן עבד כסוכן ג'וקי. אמו, אנג'לה, הייתה רוכבת דרסז'. דטורי, שגדלה בין רוכבים וסוסים, פיתחה תשוקה לספורט. הוא החל לרכוב על סוסי פוני בילדותו והפך לרוכב מקצועי בשנת 1987. בשנותיו הראשונות רכש דטורי את הכינויים "איל פאג'ון" (באיטלקית "הילד") ו"הדטורי אקספרס". האחרון נוצר בהשראת הג'וקי האמריקאי האגדי ג'וני לונגדן. אביו של דטורי עבד כסוכן של רוכבים והשיג את בנו לעבודה כמתלמד רוכב באיטליה. הוא גם עזר לדטורי לקבל אשרה לנסוע לאנגליה, שם המשיך דטורי לרכוב.

הישגי מירוצים בולטים

Dettori זכה במרוצים בכל רחבי העולם, כולל פריקס דה ל'ארק דה טריומף היוקרתי, גביע המגדלים ודרבי אפסום. הוא גם זכה בפרסים ובכבודים רבים, כולל מסדר האימפריה הבריטית היוקרתי. הוא זכה בפרס הפדרציה הבינלאומית של רשויות מרוצי הסוסים (IFHA) ובפרס רשות מירוצי הסוסים הבריטית (BHA) עבור ג'וקי מצטיין בהזדמנויות רבות. הוא מחזיק בשיא של מספר הזכיות הרב ביותר ב-Royal Ascot, וזכה ב-Queen Elizabeth II Stakes בשש הזדמנויות. הוא זכה בשני הזדמנויות בגביע העולם בדובאי ושלוש פעמים נבחר לג'וקי הבכיר במירוצי הונג קונג הבינלאומיים. Dettori גם הוכנס להיכל התהילה הבינלאומי של המירוצים.

פרסים וכבוד

Dettori זכה בפרס הפדרציה הבינלאומית של רשויות מרוצי הסוסים (IFHA) ובפרס רשות מירוצי הסוסים הבריטית (BHA) עבור ג'וקי מצטיין בהזדמנויות רבות. הוא מחזיק בשיא של מספר הזכיות הרב ביותר ב-Royal Ascot, וזכה ב-Queen Elizabeth II Stakes בשש הזדמנויות. הוא זכה פעמיים בגביע העולם של דובאי ושלוש פעמים נבחר לג'וקי הבכיר במירוצי הונג קונג הבינלאומיים. Dettori גם הוכנס להיכל התהילה הבינלאומי של המירוצים. הוא נבחר לספורטאי השנה הן בבריטניה והן באיטליה בשנת 1996. אוניברסיטת נוטינגהאם גם העניקה לו תואר דוקטור לשם כבוד.

סטטוס כוכב עולמי

הצלחתו של דטורי הפכה אותו לכוכב עולמי, עם מעריצים בכל פינה בעולם. הוא אחד הספורטאים הידועים ביותר בבריטניה והג'וקי הידוע ביותר בעולם. הוא זוכה להכרה רחבה בזכות הסגנון הראוותני שלו והוצג במספר קמפיינים של מותגי אופנה וספורט. הוא גם הופיע במספר סרטים, כולל "שרלוק הולמס" ו"האורחים הצעירים". דטורי הוא גם מגיש טלוויזיה והנחה תוכניות ב-BBC, ITV וערוץ 4. הוא גם הופיע כמגיש אורח בתוכניות כמו "The Graham Norton Show" ו-"Live at the Apollo". הוא פרצוף פופולרי במעגל השידורים הבריטי, לאחר שהופיע ב-"Good Morning Britain", "Loose Women", "This Morning" ו-"The One Show".

הבהרה מההופעות האחרונות

דטורי מגיע ממשפחה של רוכבים, והוא רוכב על סוסים מגיל צעיר מאוד. הוא ערך את הופעת הבכורה שלו על מסלול המרוצים כג'וקי בשנת 1987. הוא הפך לג'וקי הראשון בהיסטוריה שזוכה בדרבי של אפסום בשלוש הזדמנויות רצופות כאשר ניצח במירוץ ב-1992, 1993 ו-1994. הניצחון הגדול האחרון של דטורי הגיע ב- גביע העולם בדובאי 2018, בו רכב על רעמסס, עליו רכב פרנצ'סקו דטורי. הסוס דהר מהמקום האחרון לסיים ראשון בסיום דרמטי. הוא גם הופיע במספר תוכניות טלוויזיה וקמפיינים פרסומיים כמגיש וכדוגמן.

העתיד של דטורי במרוצי סוסים

Dettori רוכב באופן מקצועי מאז 1987 ויש לו רקורד מוצלח מאוד. בגיל 48 הוא עדיין מתקדם, ואין סימנים שהוא יפרוש בקרוב. יש לו את האנרגיה והתשוקה לרכוב, והכישורים והכריזמה שלו שמרו על הקריירה שלו חזקה. הוא כל הזמן המציא את עצמו מחדש על ידי פיתוח מיומנויות חדשות ולימוד מלאכה חדשה. הוא היה רוכב מצליח וזכה במספר פרסים והצטיינות גדולים. הוא גם ג'וקי מוכשר וזכה בתואר הספורטאי של השנה במספר הזדמנויות. כאחד הג'וקים המצליחים בעולם, דטורי ממשיך לבדר ולרגש את צופי המרוצים עם מעללי הרכיבה שלו.